02165505977-66

سیستم نوبت دهی 24 ساعته! شعبه اندیشه

02165153878

سیستم نوبت دهی 24 ساعته! شعبه ملارد

سونوگرافی داپلر عروق

Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

سونوگرافی داپلر جهت بررسی جریان خون در داخل رگها استفاده میشود. خونی که به دستگاه نزدیک میشود و خونی که از آن دور میشود به ترتیب با رنگهای قرمز و آبی در صفحه نمایشگر قابل دیدن است. از این روش برای بررسی و تشخیص و تنگیهای عروقی، جداسازی تودههای کمخون از پرخون، انسداد گرفتگی عروقی اندام در افراد سیگاری و … استفاده میشود.

سونوگرافی داپلر عروقی چه نوع وضعیت بدنی باید داشته باشیم؟

– برای قفسه سینه، از فرد خواسته می‌شود تا به پشت دراز بکشد و گردن خود را کمی بالا بیاورد.

– برای ناحیه شکم، از بیمار خواسته می‌شود تا به پشت دراز بکشد.

– برای ناحیه سر و گردن، از بیمار خواسته می‌شود تا سر خود را به یک طرف بچرخاند.

– برای ناحیه دست‌ها و پاها، از بیمار خواسته می شود تا سر خود را کمی بالا بیاورد و دست و پای خود را کمی به سمت خارج متمایل کند. گاهی اوقات برای اسکن پا از فرد خواسته می‌شود تا بر روی شکم خود دراز بکشد.

تذکر: انجام این سونوگرافی در دوران بارداری بی خطر می‌باشد و تا کنون گزارش خاصی مبنی بر خطرناک بودن سونوگرافی داپلر در دوران بارداری منتشر نشده است. در طول دوران بارداری از فرد خواسته می‌شود تا به پشت خود دراز بکشد و یا بر روی پهلوی چپ خود بخوابد.

تذکر: این آزمون بین 30 تا 60 دقیقه طول می‌کشد.

در طی این سونوگرافی، متخصص رادیولوژی ژلی را به ناحیه‌ای از پوست که قرار است سونوگرافی بر روی آن انجام شود، می‌مالد و سپس دستگاهی که امواج اولتراسوند را تولید می‌کند بر روی ژل قرار می‌دهد. کارکرد این ژل آن است که مسیر عبور امواج صوتی را تسهیل کند.

فرد بیمار در طول این تست، دراز کشیده است و ممکن است امواج حاصل از جریان خون در عروق خونی شنیده شود.

آمادگیهای پیش از سونوگرافی داپلر چیست ؟

– مشابه آمادگی سونوگرافیهای ارتوپدی است. به علاوه ترس و اضطراب بیمورد بیمار ممکن است اختلال مختصری در نتایج سونوگرافی داپلر ایجاد نماید.
– انجام سونوگرافی داپلر با صدای حرکت خون سرخرگی و سیاهرگی که گاهی شبیه صدای جیغ گربه است همراه میباشد. از این صداها هراس پیدا نکنید.

سوالی دارید؟

جوابگو سوالات شما هستیم

شاید این مطالب برایتان مفید باشد

اشعه ایکس,خدمات رادیولوژی
رادیولوژی

اشعه ایکس

تاریخچه اشعه ایکس در سال 1985 توسط فیزیكدان آلمانی رنتگن (W.C .Rontgen) زمانی كه مشغول مطالعه و تجربه بر روی اشعه كاتدی در لوله كروكس

حفاظت برابر اشعه
رادیولوژی

حفاظت برابر اشعه

اساس حفاظت برابر اشعه: حفاظت برابر اشعه چیست؟ هدف حفاظت، آموزش و دانش لازم به پرتوكاران جهت حفاظت بیماران، خود و سایر افراد جامعه از